Yerleşke

Ankara’nın tam kalbinde, Ankara Kalesi ve Anıtkabir arasında görüş ekseninde yer alan ve yaklaşık 83 milyon Avro’ya mal olan müzik kampüsü, profesyonel idari kadrosuyla 1826’da kurulan ve dünyanın en eski orkestralarından bir olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ev sahipliğinde dünyanın dört bir yanından en saygın orkestraları ve solistleri ağırlayacak.

2023 koltuk kapasiteli “Ana Salon”, 512 koltuk kapasiteli “Mavi Salon” ve 683 kişilik “Tarihi Salon” , restoranları, müzesi ve açık hava alanlarından oluşan müzik kampüsü kısa sürede kültür ve sanat tutkunlarının buluşma yeri haline gelecek.

1826’dan bu yana geleceği kuran, geleneği yaşatan…

Dünyanın en seçkin orkestraları arasında haklı bir üne sahip olan, Türkiye’nin amiral gemisi orkestrası Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Giuseppe Donizetti tarafından kurulduğu 1826 yılı, Chopin’in henüz 16 yaşında Jozef Elsner’den müzik dersleri almaya başladığı ve 17 yaşında olan Felix Mendelssohn’un  Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu için müzik bestelediği yıldır.

2017 yılında tamamlanan Hamburg Elbphilharmonie konser salonundan sonra dünyada açılan ilk konser salonu olan CSO konser salonu, mimari, sanatsal ve sosyal yaklaşımıyla dünya müzik ailesine büyük bir kazanım sunacak.

“Proje belirli bir zaman kesimi için geçerli olabilecek bir tasarım dili ile ele alınmış bir yapıdan çok, kent ölçeğinde zamanla eskimeyecek bir simgesel davranış ortaya koymuş ve bu tutumu ile öne çıkmıştır.”

Yapının akustik danışmanlığı, Fraunhofer Bina Fiziği Enstitüsü ile birlikte Profesör W. Fasold tarafından verilmiştir.


-B-BLOK-KAT-1-v7.jpg     -B-BLOK-KAT-0-v7.jpg     -B-BLOK-KAT-(-1-)v7.jpg     -B-BLOK-KAT-2-v7.jpg