Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası - Timothy Ridout

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası                                                                                                                                                                 
                   
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (16 Şubat 2024) 
16 Şubat 2024 Cuma Saat:20.00 CSO Ada Ankara Ana Salon

Şef:      Terje Mikkelsen
Solist: 
Timothy Ridout"viyola"
 
Program:         
Richard WagnerRienzi Uvertürü WWV 49
Bohuslav Martinu Viola için “Rapsodi” Konçerto
Johannes BrahmsSenfoni No.1 Do minör Op.68

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, geçtiğimiz hafta şef kürsüsünde yer alan Norveçli Terje Mikkelsen'ı bir kez daha konuk ediyor. Konser, Alman besteci Richard Wagner'in Rienzi operasının üvertürü ile başlayacak.
Program, 20. yüzyılın önde gelen Çek bestecilerinden olan Bohuslav Martinu'nun Viyola için "Rapsodi" Konçertosu ile devam edecek. Besteci, eserini, ABD vatandaşı olduktan sonra yazmış ve eser, 20. yüzyılın en çok seslendirilen viyola konçertolarından biri olmuştur. Konçertoyu, 28 yaşındaki İngiliz viyolacı Timothy Ridout yorumlayacak. 2016'da İngiliz viyolacı Lionel Tertis anısına düzenlenen Lionel Tertis Uluslararası Viyola Yarışmasında kazandığı birincilik sonrası yıldızı parlayan Ridout, BBC tarafından Mayıs 2023'te bütün zamanların en iyi 12 viyolacısı arasında listelenmiştir.
Konserin ikinci bölümünde 19. yüzyılın ikinci yarısının en önemli Romantik Dönem bestecileri arasında yer alan Johannes Brahms'ın, 1855'te yazmaya başladıktan 21 yıl sonra tamamladığı Do minör tonundaki 1 Numaralı Senfonisi dinleyicilere sunulacak. Eser, ünlü orkestra şefi Hans von Bülow tarafından, dokuz senfoni yazan Beethoven imasıyla, Onuncu Senfoni olarak adlandırılmıştır.

Bilet Al