Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Viyolonsel-Piyano Resitali

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası                                                                                                                                                                 
                   
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Viyolonsel-Piyano Resitali 
04 Mart 2024 Pazartesi Saat:20.00 CSO Ada Ankara Mavi Salon
  
Solist: 
Yusuf Çelik “Viyolonsel”
             Tolga Atalay Ün “Piyano”

Program:         
Cesar Franck Viyolonsel ve piyano için Sonat la minör
Sergei Rachmaninoff Viyolonsel ve piyano için Sonat Sol minör

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, bu Pazartesi, Mavi Salon'da piyanist Tolga Atalay Ün ve CSO'nun dinamik çellistlerinden Yusuf Çelik'in yer aldığı bir viyolonsel-piyano resitalini programına aldı.

28 yaşındaki Türk-Amerikan sanatçı Tolga Atalay Ün, eğitimiyle, yurtiçi ve yurtdışındaki parlak kariyeriyle CSO'yu yönetmiş en genç şeflerden biri olma ünvanına sahip ve genç kuşağın aranan şef, klavsenist ve piyanistlerinden. 33 yaşındaki Mersinli çellistimiz Yusuf Çelik ise yurtiçi ve yurtdışındaki eğitimlerini başarıyla tamamlayıp ulusal ve uluslararası birçok yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük ve "Ahmed Adnan Saygun Özel Ödülü" gibi ödüllere layık görülmüş, ülkemizde ve Almanya'da birçok orkestra ile solist olarak konserler vermiş CSO'nun genç ve başarılı üyelerinden.

Program, Belçikalı besteci Cesar Franck'ın Viyolonsel ve Piyano Sonatı ile başlıyor. Bestecinin en iyi bilinen eserlerinden, keman ve piyano için yazılmış en güzel sonatlardan biri olarak kabul edilen La majör tonundaki Keman ve Piyano Sonatı, bir yıl sonra, 1887'de, Jules Delsart tarafından piyano partisi aynı kalmak kaydıyla viyolonsel için düzenlenmiş.

Konserin ikinci eseri ise Rus besteci Sergey Rahmaninoff'un Sol minör tonundaki Viyolonsel ve Piyano için Sonatı. 1901'de bestelenen eserde, piyanonun rolü sadece eşlik olarak değil, çello ile eşit görülmüştür. Temaların çoğu piyano tarafından tanıtılırken, çello ile süslenip geliştirilir.
Bilet Al