Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası - Peter Dorfmayr

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası                                                                                                                                                                 
                   
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası - Peter Dorfmayr 
01 Mart 2024 Cuma Saat:20.00 CSO Ada Ankara Ana Salon

Şef: Ari Rasilainen
Solist: 
Peter Dorfmayr "korno"
 
Program:         
Aleksandr Borodin
Prens İgor Uvertürü
Wolfgang Amadeus Mozart
Korno Konçertosu No.4 Mi bemol Majör K.295
Modest Mussorgsky/Ravel
Bir Sergiden Tablolar

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, bu hafta, müzik kariyerine Helsinki Filarmoni Orkestrası'ndaki altı yıl keman sanatçılığından sonra şeflik kürsüsüne çıkan, Finlandiya'da pek çok orkestrayı yönettikten sonra Avrupa'da önemli orkestralarla çalışan ve profesörlük ünvanını da alarak yoluna devam eden ünlü Fin şef Ari Rasilainen yönetiminde konserini verecek.
Program, Rus Beşleri'nden besteci ve kimyacı Aleksandr Borodin'in, 53 yaşında, bitiremeden hayata veda ettiği, en önemli tarihi Rus opera eserlerinden biri olarak kabul edilen ünlü Prens İgor operasının üvertürü ile başlayacak.
Konser, Wolfgang Amadeus Mozart'ın 4 numaralı Mi bemol majör tonundaki 4 numaralı Korno Konçertosu ile devam edecek. Ortalama 17 dakika süren konçertoyu, Viyana Senfoni Orkestrası, Viyana Brass Connection ve Viyana Kornoları(Vienna Horns) üyesi Peter Dorfmayr yorumlayacak.
Konserin ikinci bölümünde yine Rus Beşleri'nden Modest Mussorgsky'nin en büyük eseri olarak kabul edilen, "Bir Sergiden Tablolar" seslendirilecek. Eser, Rus mimar ve ressam Victor Hartmann'ın resim sergisinden esinlenerek on ayrı tablosu için 1874'te bestelenmiş on bölümlük esasen bir piyano süitidir. 1922 yılında, Fransız besteci Maurice Ravel tarafından orkestra düzenlemesinin yapılmasıyla eserin orkestral formu daha tanınır hale gelmiş, Sir Henry J. Wood(1918), Leopold Stokowski(1939) ve Vladimir Ashkenazy(1982) gibi besteciler tarafından da orkestralaması yapılmıştır.🌷
Bilet Al